Procesy i maszyny wykorzystywane przy obróbce metali

frezarka CNC

Gdyby nie istniała technologia obróbki metali, materiał ten byłby niemal bezużyteczny. Dzięki zastosowaniu odpowiednich procesów można bowiem dowolnie kształtować jego cechy fizyczne. To z kolei przekłada się na szeroki zakres zastosowań surowca. Metal stosuje się bowiem w licznych branżach przemysłu. Zobacz, co warto o tym wiedzieć!

Na czym polega i jakie są rodzaje obróbki metali?

Obróbkę metali można określić jako szereg procesów technologicznych, dzięki którym modyfikuje się parametry surowca. Mowa tu np. o zmianie kształtu, wymiarów, ale także stopnia trwałości czy odporności na poszczególne czynniki zewnętrzne. W Skraw-Met możesz zlecić obróbkę danego elementu metalowego. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Wyróżniamy następujące rodzaje obróbki metali:

  • skrawaniem – polega na zmianie kształtów i wymiarów elementu poprzez toczenie, frezowanie, struganie lub szlifowanie;
  • plastyczna – polega na dokonywaniu odkształceń plastycznych poprzez kucie, tłoczenie, ciągnienie, walcowanie lub gięcie, aby zmodyfikować właściwości fizykochemiczne elementu;
  • cieplna – polega na zmianie struktury stopów przy wykorzystaniu takich procesów jak nakrzemowywanie, nasiarczanie, hartowanie, przesycanie.

Jakich sprzętów używa się do obróbki metali?

Rodzaj sprzętu jest oczywiście uzależniony od sposobu obróbki metalu. Gwoli ułatwienia można zauważyć, że duża część maszyn zawdzięcza swoją nazwę właśnie nazwie danego procesu technologicznego. Na tej podstawie należy wskazać m.in. frezarki, tokarki, wycinarki, szlifierki czy walcarki.

Oprócz powyższych urządzeń warto wspomnieć również o często stosowanych prasach hydraulicznych, laserach, piecach hutniczych, otwornicach, kołach angielskich oraz piłach tarczowych. Niekiedy stosuje się nawet kilka maszyn do obróbki jednego elementu.

Wróć do bloga